Saturday, November 17, 2018

FUR BABY'S BATH


Recently I had a pleasure of taking a few photos for one of the companies which produce organic cosmetics for dogs :) As I am a typical dog mum and I have a few pics on this topic, I decided to write a short post about it :)

***

Ostatnio miałam przyjemność zrobienia kilku zdjęć dla jednej z firm produkującej organiczne kosmetyki dla piesków :) Jako, że jestem typową psią mamą i mam kilka fotek w tym temacie, postanowiłam napisać krótki post w tym temacie :)


From what I read in articles about animals, your pet should be bathe once a month. If we do it more often, we should use appropriate cosmetics to moisturize their skin and not irritate it. If we want to bathe them more often than once every two weeks, then only with the permission of the vet .. With us, the problem is that Tank jumps into our bed every night.. so I would love to have him clean all the time. But let's not forget that it's just an animal that likes to grumble in the grass and just be dirty.. So I try not to go crazy, I change the bedding every week and the dog I bathe once every two weeks. :) Besides, Tank personally hates bathing. He shakes like crazy when I throw him into the tub. So it is also a double stress for the poor baby. How often do you guys give a bath to your dog? Any tips to keep your bed and pet clean? :)

***

Z tego co czytam w artykułach o zwierzętach, swojego pupila powinno kąpać się raz na miesiąc. Jeśli robimy to częściej, powinniśmy używać odpowiednich kosmetyków, aby nawilżały ich skórę i jej nie podrażniały, natomiast jeśli chcemy kąpać ich częściej niż raz na dwa tygodnie, to tylko za zezwoleniem weterynarza.. U nas z Tankiem problem jest taki, że wskakuje nam do lóżka.. a co za tym idzie, chciałabym, żeby pachniał i był czyściutki.. nie zapominajmy jednak, że to tylko zwierze, które lubi się umorusać i wytarzać w trawie.. Tak więc staram się nie wariować, pościel zmieniam co tydzień a psa kąpie raz na dwa tygodnie, żeby nie robić mu krzywdy :) Poza tym, Tank osobiście nie cierpi kapieli. Trzęsie się jak oszalały, kiedy tylko wrzucam go do wanny. Więc to też dla biedaka podwójny stres. A wy jak często kapiecie swoje psiaki? Jakieś porady, aby utrzymać swoje łóżko i pupila w czystości? :)

No comments:

Post a Comment

Copyright © 2016 From Poland to USA , Blogger